Czysta energia z powietrza – zalety oraz wady elektrowni wiatrowych.

Bez wątpienia odnawialne źródła energii są przyszłością energetyki. Ostatnimi czasy prym wiedzie temat fotowoltaiki, czyli przetwarzania promieni słonecznych na energię elektryczną. Od kilkunastu lat jednakże, w naszym kraju efektywnie rozwija się energia wiatrowa, dla której charakterystyczne są duże, białe wiatraki, potrafiące zaspokoić potrzeby energetyczne wielu gospodarstw domowych. Wbrew pozorom energia wiatrowa jest znana ludziom już od wieków, bowiem wykorzystywana była już m.in. w starożytnym Egipcie.

Zalety energii wiatrowej

Bardzo dużo osób zastanawia się dlaczego warto zainwestować właśnie w turbiny wiatrowe. Tutaj głównym atutem jest oczywiście fakt, iż wiatr uznawany jest za niewyczerpalne oraz całkowicie odnawialne źródło energii. Wiatry będą nam towarzyszyły zawsze, pod warunkiem, że w naszym klimacie nie nastąpią nagłe, drastyczne zmiany. Obserwując jednak pogodę, jest to zdecydowanie perspektywiczne źródło energii. Kolejną zaletą jest również przede wszystkim to, iż energia kinetyczna wiatru jest w pełni darmowa, tak jak inne odnawialne, ekologiczne źródła energii. Znaczące wydatki ponosimy wyłącznie na początku, w czasie montażu turbiny, albowiem późniejsze utrzymanie konstrukcji, magazynowanie oraz przesyłanie energii, pochłania znikome koszta. Same wiatraki posiadają prostą konstrukcję, która rzadko ulega uszkodzeniu, dlatego sprawność danych mechanizmów sięga nawet trzydziestu lat. Ogromnym atutem elektrowni wiatrowych jest też stosunek dużej mocy do ilości zajmowanej przestrzeni. Wiatraki najczęściej wyposażone są w turbiny o mocy 2 MW, co przy właściwych warunkach pozwala wygenerować niemalże 4 GWh w ciągu roku, co z kolei wystarczy do zasilenia prawie 1600 gospodarstw domowych. Ponadto energia wiatrowa jest całkowicie bezinwazyjna i nie oddziałuje na ekosystem, bowiem siła wiatru jest tylko pobierana, a nie kierowana w innym kierunku bądź zatrzymywana. Zaletą, o której nie można również zapomnieć jest brak odpadów poprodukcyjnych – w przypadku turbin wiatrowych nie dochodzi do procesu spalania, zatem powietrze w przestrzeni farmy wiatrakowej nie zostaje zanieczyszczane. Nie wytwarza się także żaden produkt uboczny.

Wady energii wiatrowej

Niestety nie istnieją źródła energii odnawialnej bądź tradycyjnej, które nie posiadają jakichkolwiek wad. Tak jest też w przypadku turbin wiatrowych. Przede wszystkim energia z wiatraków, nie jest w stanie dostarczyć określonej ilości energii. W przypadku większości instalacji OZE, można mówić o niestabilnych wynikach, zaś w kwestii farm wiatrowych różnice te mogą być ogromne. Turbiny produkują bowiem prąd, gdy prędkość wiatru waha się w granicach 7-100 km/h, natomiast przy lżejszym wietrze, śmigła nie kręcą się, a przy większych prędkościach są zatrzymywane przez wzgląd na bezpieczeństwo. Z tego powodu energia wiatrowa jest nierzadko traktowana tylko jako dodatkowe źródło energii. Wadą jest również to, iż w początkowej fazie, energia wiatrowa jest dosyć kosztowna. Już sam koszt turbiny o mocy 2 MW razem z instalacjami oraz infrastrukturą sięga około 14 milionów złotych. Pośród pozostałych problemów, z którymi ma do czynienia energia wiatrowa, znajdują się wymagania terenowe. Paradoksalne może wydawać się bowiem to, że lokalizacje, gdzie występują silne wiatry, nie są najlepsze na montaż turbin. Doskonale zaś sprawdzają się miejsca, gdzie wiatr jest stały i osiąga przeciętne prędkości, dlatego też bardzo często wiatraki można spotkać na nabrzeżach, a nawet na morzu, w sporej odległości od stałego lądu. Na lądzie świetnie sprawdzają się otwarte, nizinne przestrzenie, gdzie masy powietrza swobodnie się przemieszczają. Istnieją jeszcze dwie kwestie, które mogą być spowodowane obecnością wiatraków, aczkolwiek jest to wciąż badane. Pierwszą jest problem z migracją ptaków, ponieważ bardzo często ptaki zderzają się ze śmigłami turbin, co może świadczyć o tym, że mają one jakiś wpływ na postrzeganie rzeczywistości przez ptaki. Drugą kwestią jest zaś wpływ na ludzi, których dotyka tak zwany Syndrom Turbin Wiatrowych. Jest to określenie szeregu dolegliwości spowodowanych sąsiedztwem wiatraków – bardzo często są to migreny oraz problemy ze snem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Sprawdź inne wpisy

Polityka Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.